Категорії

Процес децентралізації триває

Три роки тому, а саме уквітні 2014, Кабінет Міністрів України затвердивконцепціюреформування місцевого самоврядування. Вонаскладається з трьохетапів. На першому етапі проходить формуванняоб’єднаних громад базового рівня адміністративно-територіального устрою України. На другому – створення нових районів, які опікуватимуться комунальноювласністю, вторинноюмедициною, школами-інтернатамиі таке інше. Решта повноважень районів перейде до компетенції об’єднаних громад. Третій етап – заключний. Тут будуть створюватиобласті, але межі територій не зміняться. Однак області перейменують в регіони.

У березні 2015 року створена робоча група райдержадміністрації, що займається вивченням та обговоренням добровільного об’єднання територіальних громад Золотоніського району. Представники робочої групи здійснюють робочі поїздки в населені пункти з метою роз’яснення  реформ децентралізації.

Враховуючи особливості територіального розміщення населених пунктів району та існуючу інфраструктуру, в тому числі транспортну, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Методики формування спроможних територіальних громад», робочою групою райдержадміністрації розроблено перспективні плани об’єднання 34 сільських рад у спроможні територіальні громади. Розглядалось кілька варіантів перспективного плану – це створення семи, шести, трьох та однієї ОТГ.

29 жовтня цього року пройшли перші вибори депутатів сільської ради та сільського голови в Зорівській об’єднаній територіальній громаді з центром в с. Зорівка, до якої ввійшло 5 населених пунктів: с. Зорівка і Чернещина Золотоніського району та  селища Квітневе (Радгоспне), Вершина Згарська, Богданівка (Ленінське), Мехедівка Драбівського району. Головою Зорівської ОТГ обрано Юрія Гунька, який до цього був головою Зорівської сільської ради.

Вже з 2018 року Зорівська ОТГ перейде на прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом.

Відповідно до перспективного плану формування територій громад Черкаської області, затвердженого розпорядженням, спроможною є також Гельмязівська ОТГ.

Сільськими головами Гельмязівської, Піщанської, Новодмитрівської, Вознесенської, Деньгівської сільських рад надсилались пропозиції про добровільне об’єднання територіальних громад, але всі вони не були схвалені.

Питання активізації та стимулювання процесу об’єднання і формування спроможних територіальних громад Золотоніського району широко обговорювалися на засіданнях різних форматів та з участю депутатів сільських рад, представників Департаменту регіонального розвитку облдержадміністрації, Офісу реформ у Черкаській області. Делегації Золотоніського району  побувала на Полтавщині, завітавши до Омельницької ОТГ Кременчуцького району з метою перейняти досвід.

Нещодавно відбувся Регіональний форум «Залучення ресурсів для розвитку територіальних громад» за ініціативи Департаменту регіонального розвитку та Черкаського підрозділу «Центру розвитку місцевого самоврядування»,в якому взяли участь сільські голови, представники райдержадміністрації.

А вже днями на форумі «ГРАНТуємо ЗМІНИ 3.0» у Черкасах, делегація Золотоніського району дізналася про успішні кейси, як, об’єднавшись із владою, бізнесом й іншими громадськими організаціями та ініціативами, створювати масштабні і цікаві проекти.

Тож, для  сільських громад є ще трохи часу, щоб визначитися з подальшим об’єднанням та напрямком перспективного розвитку.

 

 

Повернутись