Категорії

Тижневий агрометеорологічний огляд по Черкаській області за період 27.09-03.10.19

Вперіод 27 вересня – 3 жовтня 2019 року на Черкащині відмічалась потужна хвиля тепла. Спостерігалась стійка тепла, в окремі дні дуже тепла із періодичнимидощами погода.

Середньодобова температура повітря упродовж тижня булавищоювід норми на 1-3°, в окремі дні на 5-7°і коливалась від 13-14° на початку тижня до 17-18° в кінці.

Максимальна температура повітря після 13-15° на початку тижня,в останні дні сягалалітніх 24-26°.

Мінімальна температура повітря в найхолоднішу ніч 2 жовтня знижувалась у повітрі до 3-8°, на поверхні грунту та висоті 2 см від поверхні грунту до 0-6°. Заморозків не було.

Завдяки поверненню теплої погодисередньодобоватемпература грунту на глибині 10 см поступово підвищиласьвід 13-15° до 15-17°, що значно вищезвичайних для цього періоду значень(12-13°).

Періодичні опади у вигляді невеликихдощів, в північних та окремих південних районах області і помірних, спостерігались упродовж 3-4діб. Їх загальна кількість переважно була незначною і становила від 2до 9мм.  Лише на південному сході області 16 мм. Наразі з початку осені їх випало дуже мало - 10-30мм (20-60% норми).

Як і в попередній період, завдяки збереженню ґрунтової засухи, в області утримувались складні агрометеорологічні умови для сівби озимих культурта появи дружніх сходівна вже засіяних площах. Періодичні дощі, що розпочалися з 17 вересня, на більшості площ лише припинили бездощовий період тривалістю 50-70 діб. Проте, завдяки тривалому дефіцитуопадівта практично висиханню грунту на метрову глибину, їх кількості (загалом з початку періодудощів випало лише 7-20 мм) було недостатньодля припинення ґрунтовоїпосухи. На кінець вересня пощастило лише частині західних районів, що межують з Вінниччиноюта південним заходом Київщини. Там з випадінням більш ефективних дощів, не тільки припинилась засуха, а й зволоження орного шару грунту покращилось до задовільних та достатніх значень – 11-30 мм. Однак таких площв області не більше 5 %.  Покращення зволоження верхнього шару грунту на більшості площ можливе після дощів 4-5 жовтня.

За даними Управління АПР Черкаського ОДА, станом на 4 жовтня– час закінчення допустимих за кліматом строків сівби, озимі зернові культури були посіяні лише на половинізапланованих площ, що в межах минулогороку. Отже нинішньої осені значна частина посівів озимих буде посіяна у пізні строки вжовтні. Це загрожує тим, що рослини закінчать вегетацію слаборозвиненимита будуть вразливимидо несприятливих умов зими в разі їх виникнення.

Одночасноз випадінням дощів, хоч здебільшого і малоефективних, погіршились умовидля збирання врожаю пізніх с.-г. культур.

 

За оперативною інформацією Управління АПР ОДА, в області упродовж тижня продовжували сівбу озимини та збирати пізні та технічні культури – просо, гречку,сою, картоплю, кукурудзу, соняшник, цукрові буряки. Середня урожайність більшості культур по області  висока - вища від середньої за останні 5 років. 

 

За консультацією синоптиків, у найближчі 7 діб на Черкащині очікується холодна погода з невеликими дощами, а  в період 7-9 жовтня із сильними заморозками.

Повернутись