Категорії

Чим порадує цьогорічний березень

Березень – провісник великого пробудження природи. Для березня характерним є збільшення тривалості дня й зменшення хмарності, що сприяє інтенсивному зростанню тривалості сонячного сяйва до 120, проти лютневих 70 годин. Сонце щодень піднімається все вище і вище над обрієм і все більше прогріває повітря. З погляду кліматологів, весняні процеси починаються тоді, коли відбувається стійкий перехід середньодобової температури повітря через 0° у бік підвищення. Так, на Черкащині весна зазвичай приходить 15-18 березня. А от астрономи відлічують початок весни від 21 березня – часу рівнодення, коли день з ніччю добу навпіл ділять. Відтоді і аж до 24 вересня день буде довшим за ніч.

Не страшна зима – страшні зазимки, кажуть в народі. І справді, березень має примхливу вдачу. За багаторічними спостереженнями, середня температура повітря березня, у порівнянні з лютим, на 5° вища і становить 0,4° тепла. Та часом березень не поступається суворістю зимовим місяцям. Так, у 1987 році середня місячна температура повітря була 7,7˚ морозу, що й для січня нижче норми – це найхолодніший березень за повоєнний період. Значне похолодання тоді охопило першу і другу декаду. Один раз на вісім років лише у першій декаді спостерігається зниження температури повітря до 20-25° морозу. Абсолютний мінімум - 29,8º морозу спостерігався 9 березня 1942 р. у м. Золотоноша. Найтепліші березні за повоєнний період були 1990 та в недалекому 2014 р., коли середньомісячна температура повітря була 6,4º та 6,3º тепла відповідно.

Щодо цьогорічного березня, то він на Черкащині очікується теплішим ніж зазвичай та з кількістю опадів у межах норми. При цьому,  в першій половині місяця переважатимуть морози та снігопади, а в другій – позитивні температури на фоні дощів. Стійкий перехід середньодобової температури повітря через 0º у бік підвищення можливий 10-12 березня. У перші 5-7 днів морози вночі можуть досягати 15-18º. У другій половині місяця максимальна температура повітря очікується в межах +8+14º, а нічна – 0+2º.

Повернутись