Категорії

«У нас у генах живе українськість»

   Днями у районному будинку дитячої та юнацької творчості в Гельмязові урочисто відкрито музей народної обрядовості. Ідею втілив колектив цього закладу на чолі з невтомною генераторкою оригінальних творчих проектів Ларисою Редькою.

  Експозицію оформлено як давню сільську хату, де на покуті – ікони, на миснику – глечики, біля печі – рогачі та кочерги, над лежанкою – колиска, під стінами – лавки, на долівці – ткані доріжки, по кутках – сушене зілля… Тут створено галерею вишитих картин в обрамленні рушників. В усьому – аура старих речей, які зберігають історію нашого українського родоводу. Музей вирізняється тим, що він не демонструє законсервовані експонати, до яких не дозволяють торкатися, – тут все живе. Етноінтер’єр відразу змушує думати, згадувати, дивуватись мудрості і вишуканості смаків, які в українців передалися від покоління до покоління.

   Керівники гуртків будинку дитячої та юнацької творчості розповіли, які майстер-класи діятимуть на базі нового музею. Сама Лариса Редька захоплено почала екскурсію і поділилася мріями про те, що у цьому місці має перетнутися кілька туристичних маршрутів. Народний аматорський фольклорний колектив «Калина» завітав з традиційним обрядом входин, елементом якого є перенесення жару з старої печі в нову. Працівники будинку творчості показали обряд сватання. З традиційними дитячими розвагами примчала до хати галаслива ватага зразкового ансамблю «Світлячок» із Скориківки. Таким був зачин того багатогранного життя, яке з Божою поміччю вируватиме у музеї народної обрядовості. Він служитиме тому, щоб не плодилися на нашій землі нові яничари.

  «Я люблю Україну. Бо це моя земля» – такою простою і зрозумілою була ідея програми, яку учасникам події запропонували вокальний ансамбль працівників будинку творчості, дівоче тріо вихованців закладу, зразковий співочий колектив «Зорепад», солістка Наталія Левченко, уславлений гельмязівський народний фольклорно-етнографічний ансамбль «Калина», самобутній жіночий гурт «Скориківчаночка» із Скориківки, хореографічні дитячі ансамблі із Драбівець та Гельмязівської музичної школи.

   Той не стане перекотиполем, хто зберігає у серці ту стежку, яка веде до рідного дому, – ця думка звучала в одній із пісень. Її нагадували і обмірковували у віншувальних виступах з нагоди презентації нового музею голова районної ради Валерій Саранча, начальник відділу освіти Валентина Денисенко та голова райкому профспілки працівників освіти Людмила Лосіцька, завідуюча відділом обласного центру народної творчості Наталія Сайченко, сільський голова Гельмязова Людмила Могила, директор Гельмязівської школи Олександр Денисенко та інші гості. Готова до співучасті в заходах, які проходитимуть в музеї народної обрядовості, начальник відділу культури й туризму Ірина Юхименко. Між іншим, її колеги з усієї Черкащини у рамках обласного семінару аматорів сцени першими мали можливість заглянути до цього новаторського закладу і високо оцінили його стилістику, наповнення, а головне – високу мету – виховувати справжніх патріотів України. «З нас віками прагнули викорінити національний дух, виплекати якусь уніфіковану стандартну людину. Але як би не старалися – не виходило, бо, напевно, в нас у генах живе українськість», – підкреслив Валерій Саранча.

 

Наш кор.

Повернутись