Категорії

Біометричні закордонні паспорти запроваджують в Україні з 1 січня 2015 року

Що таке біометричні документи і для чого вони потрібні?

   Біометричними називають документи, що посвідчують особу та містять електронний носій інформації, на якому записано інформацію про біометричні дані власника документа з метою його ідентифікації. Передбачається, що такі документи найбільш захищені від підробок та виключають можливість користування ними будь-якою особою, окрім власника. Головна ідея впровадження більш захищених документів, які забезпечують ідентифікацію особи – це суттєве підвищення захищеності суспільства від проявів злочинності та міжнародного тероризму.

   Біометричні паспорти набувають все більшого поширення у світі. Відповідно до інформації всесвітньої організації цивільної авіації (ICAO) більше 90 країн з 193 держав-членів ООН уже видають такі документи, при цьому ще більше двадцяти держав готові до впровадження таких документів в найближчі роки.

   Близько 45 країн з числа тих, які видають біометричні документи, зберігають на них одночасно і відбитки пальців, і зображення особи, в той же час більше 30 країн використовують лише оцифроване фото власника документа. Решта країн в даний час використовують тільки зображення обличчя, але найближчим часом планують використовувати і дані дактилоскопії.

 

Які переваги біометричних документів для громадян?

   Біометричні паспорти – це практично.

   Паспорт громадянина України, виготовлений у формі пластикової картки, буде більш зручним та зносостійким, ніж паперовий аналог.

   Вперше паспорт громадянина України видається безкоштовно.

   Біометричні паспорти – це безпечно.

   Для захисту інформації на електронному носії використовуються новітні технології, що робить підробку електронних документів практично неможливою. У разі крадіжки чи втрати такого паспорта, зловмисники не зможуть скористатися ним.

   Біометричні паспорти – це зручно.

 

Скільки будуть коштувати паспорти?

   На сьогодні при оформленні документів, залежно від типу та обставин оформлення, громадяни сплачують державне мито, вартість адміністративних послуг та вартість бланка. Для деяких документів та обставин, окремі або всі з перелічених платежів не передбачені. Детальніше про порядок оформлення документів, читайте у розділі «Адміністративні послуги» на сайті Державної міграційної служби.

   Відповідно до закону вперше паспорт громадянина України буде видаватися безкоштовно, як це відбувається сьогодні. Вартість бланків біометричних документів, які видаватимуть в інших випадках підрозділи ДМС України, обумовлять затверджені Урядом технічні описи таких документів та заходи щодо закупівлі таких бланків відповідно до чинного законодавства. Відразу після завершення зазначених процедур інформація про всі платежі, які необхідно буде сплатити при оформленні документів, буде розміщена на офіційному веб-сайті ДМС України.

 

Коли міграційна служба почне видавати біометричні документи?

   Видавання біометричних паспортів для виїзду за кордон запроваджується з 1 січня 2015 року.Для того, щоб розпочати оформлення та видавання біометричних паспортів громадянина України, необхідно створити відповідну інфраструктуру та забезпечити технічні умови для фотографування громадян, зчитування відбитків пальців та внесення даних до відомчої інформаційної системи у всіх підрозділах ДМС України, які видаватимуть такі документи. Територіальних підрозділів (громадяни часто називають їх «паспортними столами») в Україні є близько 700.

   Відразу після завершення підготовчих заходів буде визначено дату, з якої територіальні підрозділи почнуть приймати заяви з оформлення біометричних документів, яка буде оприлюднена на офіційному веб-сайті ДМС України.

 

Чи обов’язково буде міняти вже видані документи на нові – біометричні?

   Відповідно до чинного законодавства паспорт громадянина України, що видається сьогодні підрозділами ДМС України, має необмежений строк дії, а тому, навіть після впровадження паспортів нового зразка, такі паспорти залишаться чинними. Змінювати їх на біометричні – це право, але не обов’язок кожного громадянина України.

 

Євгеній ОЗІРСЬКИЙ,

начальник Золотоніського РС УДМС України

в Черкаській області

Повернутись