Категорії

Пенсійний фонд консультує

Особливості пенсійного забезпечення багатодітних батьків

 

   Питання: Скільки дітей треба мати для того, щоб пенсія була призначена раніше? Які умови та як обчислюється розмір пенсії багатодітним батькам?

   Відповідь: Статтею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” встановлено вік виходу на пенсію для чоловіків і для жінок.

   Однак батькам із багатодітних сімей законодавство України гарантує вихід на пенсію раніше від загальновстановленого пенсійного віку.

   Відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” тимчасово, до ухвалення відповідного закону, жінки, які народили п'ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, і матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до цього віку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 50 років та за наявності не менш як 15 років страхового стажу. При цьому до числа інвалідів з дитинства належать також діти-інваліди віком до 16 років.

   За вибором матері або в разі її відсутності, якщо п'ятьох або більше дітей чи дитину-інваліда виховував батько, йому призначається дострокова пенсія за віком після досягнення 55 років та за наявності не менш як 20 років страхового стажу.

   Згідно з п. 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які відповідно до раніше чинного законодавства мали право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зазначеним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України “Про пенсійне забезпечення”.

   Відповідно до п. “ж” ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах мають жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей (у тому числі всиновлених), — незалежно від віку і трудового стажу, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

   Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.92 р. № 244 затверджено Порядок призначення пенсій на пільгових умовах жінкам, які працюють в сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей, відповідно до якого жінкам, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро або більше дітей до 14-річного віку, в тому числі всиновлених, пенсії на пільгових умовах призначаються незалежно від віку та наявного трудового стажу.

   Питання: Чим підтверджується факт роботи жінки в сільськогосподарському виробництві?

   Відповідь: Цей факт підтверджується трудовою книжкою. Право на пенсію на пільгових умовах мають жінки, які були зайняті на постійній роботі в сільськогосподарському виробництві в колгоспах, державних господарствах, на міжгосподарських підприємствах, у кооперативах, орендних колективах, а також у селянських (фермерських) та інших господарствах незалежно від форм власності та господарювання.

   Працівники, зайняті на роботах у колективних сільськогосподарських підприємствах або зайняті як робітники в радгоспах, на підсобних сільськогосподарських підприємствах заводів, фабрик, відгодівельних пунктів, птахофабрик, кінних і племінних заводів, що виробляють сільськогосподарську продукцію, також вважаються працівниками сільськогосподарського виробництва.

   Питання: Тобто багатодітним жінкам, які звертаються за призначенням пенсії, працюючи в сільськогосподарському виробництві, пенсія може бути призначена і в 40 років?

   Відповідь: Так, ця пенсія призначається незалежно від віку жінки та наявного трудового стажу.

   Основна умова — це має бути матір, яка народила не менш як п'ятеро дітей, остання дитина, — 14-річного віку. Також на час звернення за призначенням пенсії ця жінка обов'язково має бути зайнята на постійній роботі в сільськогосподарському виробництві.

   Питання: Чи може бути призначена така пенсія батьку, який працює в сільському господарстві, незалежно від віку?

   Відповідь: Ні, ця норма застосовується лише для матерів.

   Питання: А якщо в сім'ї, де п'ятеро дітей, є ще дитина-інвалід, чи може бути призначено пенсію і матері, і батьку?

   Відповідь: Ні. На жаль, законодавством не передбачено права на призначення пенсії батьку і матері одночасно.

 

 

Вікторія Карасьова, начальник відділу з призначення пенсій 

Повернутись