Категорії

Обов’язок батьків утримувати повнолітніх дітей, які отримують вищу освіту, не залежить від форми навчання

Такого висновку дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів першої судової палати Касаційного цивільного суду у постанові від 17 квітня 2019 року (касаційне провадження №61-12782св18) в результаті перегляду справи №644/3610/16-ц.

Суди попередніх інстанцій визначили, що повнолітня дитина, яка навчається заочно, не має права на аліменти. Суд аргументував це можливістю дитини працювати та заробляти собі на життя, що знімає з батьків обов’язок її утримання.

Верховний Судне погодився з таким рішенням судів першої та апеляційної інстанцій.

Сімейним кодексомУкраїни (далі — СК України) передбачено принцип рівності прав та обов’язків батьків: брати участь у матеріальних витратах зобов’язані обоє з батьків, незалежно від того, з ким із них проживає дитина.

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 199 СК України, якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв’язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов’язані утримувати їх до досягнення 23 років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу. Правовідносини щодо утримання батьками повнолітніх дочки, сина регулюються главою 16 СКУкраїни,яка, зокрема, передбачає обов`язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчання і у зв`язку з цим потребують матеріальної допомоги, у спосіб сплати аліментів (статті 199200201 СК України). 

При визначенні розміру аліментів мають бути враховані вартість навчання, вартість підручників, проїзду до навчального закладу, проживання за місцем його знаходження.

Також відповідно до пункту 20 постанови Пленуму Верховного Суду Українивід 15 травня 2006 року № 3обов`язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчатися (незалежно від форми навчання), виникає за обов`язкової сукупності таких юридичних фактів:

– досягнення дочкою, сином віку, який перевищує 18, але є меншим 23 років;

– продовження ними навчання;

– потреба у зв`язку з цим у матеріальній допомозі;

– наявність у батьків можливості надавати таку допомогу (батьки самі мають бути працездатними та мати такий заробіток, який дозволив би їм утримувати себе та свою повнолітню дитину).

Відповідно до ч.  3 ст. 199 СК право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів мають самі дочка,  син, які  продовжують  навчатися,  а також той із батьків, з яким вони  проживають.

   

 

                                                Начальник відділу Золотоніського місцевого

                                                центру з надання БВПД                                                                                                                                                                                                                          Тетяна Жалобна

 

 

 

Повернутись