Категорії

Чорнобильські питання

Конституцією України Чорнобильську катастрофу визначено як катастрофу планетарного масштабу, а збереження генофонду українського народу – як обов’язок держави.

Питання захисту прав постраждалих від аварії на Чорнобильській АЕС та її наслідків регулюється безпосередньо Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та іншими нормативними актами.

Згідно Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов’язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 вересня 2005 року № 936 розпорядником коштів чорнобильських програм визначено Міністерство соціальної політики України, розпорядниками коштів нижчого рівня – Головне управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації . На районному рівні на управління праці та соціального захисту населення з 2006 року покладено повноваження прийняття на облік та призначення компенсацій громадянам, за місцем їх реєстрації .

 Управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації виконує такі програми:

2501200 - „Доплата за роботу на радіоактивно забруднених територіях, збереження заробітної плати при переведенні на нижче оплачувану роботу та у зв’язку з відселенням, виплати підвищених стипендій та надання додаткової відпустки громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”;

25001230 - „Щомісячна грошова допомога у зв’язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та пільгове забезпечення продуктів харчування громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”;

2501250 - „Компенсація за шкоду заподіяну здоров’ю та допомоги на оздоровлення у випадку звільнення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» нараховуються такі компенсаційні виплати:

- компенсація за пільгове забезпечення продуктами харчування громадянам постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Розміри грошової компенсації вартості продуктів харчування для громадян, віднесених до категорій 1 і 2 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на 2019 рік в Черкаській області становить:

- 1 категорії –394,8 грн..;

- 2 категорії – 197,4 грн.;

- одноразова компенсація – учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та сім’ям, що втратили годувальника із числа осіб, які належать до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою, і батькам померлого громадянина, відповідно до частини першої статті 48 вище зазначеного Закону, постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 р. № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»:

- інвалідам 1 групи – 379 грн. 30 коп.,

- інвалідам 2 групи – 284 грн. 40 коп.,

- інвалідам 3 групи – 189 грн. 60 коп., та згідно постанови Кабінету Міністрів України від 20.04.2007 р. № 649 «Про встановлення розмірів виплат деяким категоріям громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»:

- батькам померлого – 3792 грн.,

- сім’ям, які втратили годувальника – 7586 грн.;

- щорічна допомога на оздоровлення відповідно до ч. 4 ст. 48 Закону, постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2005р. № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи»:

- учасникам ліквідації 1 категорії інвалідам І, ІІ групи - 120 грн.;

- учасникам ліквідації 1 категорії інвалідам - ІІІ групи та дітям-інвалідам - 90 грн.;

- учасникам ліквідації 2 категорії - 100 грн.;

- учасникам ліквідації 3 категорії - 75 грн. ;

- евакуйованим із зони відчуження в 1986 році 2 категорії - 75 грн.

Відповідно до вимог Закону України „Про статус та соціальний захист населення, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” надання пільг та компенсацій проводиться згідно планів асигнувань в межах затверджених кошторисів.